2023 թվականի մայիսի 31-ից հունիսի 2-ը Հայաստանում տեղի ունեցավ միջազգային CALIDENA աշխատաժողովը, որը կրում էր «Դեղագործական արդյունաբերության արժեշղթա» խորագիրը։
CALIDENA-ն իրականացվում է Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) (Գերմանիա) կողմից, որի հիմնական նպատակն է՝
- բարձրացնել դեղերի արտադրանքին վերաբերող որակի ենթակառուցվածքի վերաբերյալ իրազեկվածությունը,
- նպաստել որակի ենթակառուցվածքի և մասնավոր հատվածի միջև փոխգործակցությանը և համագործակցությանը,
- բացահայտել դեղերի արտադրության հետ կապված որակի բացերը և բարելավման կարիքները,
- մշակել գործողությունների ծրագիր՝ հայտնաբերված բացերը վերացնելու համար ըստ արդյունաբերության կարիքների։
Աշխատաժողվը ՀՀ-ում ընդունվել է «Ակադեմիկոս Է․ Գաբրիելյանի անվան դեղերի և բժշկական տեխոնոլգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ի և «ՀՀ Դեղ արտադրողների միություն» ՀԿ-ի կողմից։
Աշխատաժողովին մասնակցում էին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ Առողջապահության նախարարության, որակի ենթակառուցվածքի, դեղ արտադրող ընկերությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ ՀՀ-ում միջազգայնորեն հավատարմագրված «ԷՖ ԴԻ ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ ներկայացուցիչներ։
Աշխատաժողովի շրջանակներում նախատեսված էր հատուկ այցելություն «ԷՖ ԴԻ ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ «Դեղերի Որակի և կենսահամարժեքության փորձարկումների լաբորատորիա», որի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեց լաբորատորիայի գործունեությունը, մատուցվող ծառայությունները՝ մասնավորապես կենսահամարժեքության հետազոտություններում կենսանմուշների փորձարկումների կատարումը, ինչպես նաև մասնակիցներին հնարավորություն ընձեռվեց կատարելու ճանաչողական շրջայց։
Նմանօրինակ հնչեղություն և հայտնիություն ունեցող միջազգային միջոցառումների կազմակերպումը և իրականացումը միանշանակ մեծ խթան և հնարավորություն են մեր երկրում զարգացնելու և տարածելու դեղերի որակի և դեղարտադրության ենթակառուցվածքների զարգացման մշակույթը, իսկ «ԷՖ ԴԻ ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ միջազգայնորեն հավատարմագրված փորձարկման լաբորատորիան, որպես ոլորտի առաջատար ընկերություն, մշտապես պատրաստ է ապահովել իր մասնակցությունը և աջակցությունը՝ կենսահամարժեքության հետազոտություններում կենսանմուշների փորձարկումների իրականացման և արժեշղթաների նախաձեռնություններում որակի մշակույթի խթանման գործում։

The "Pharmaceutical Industry Value Chain" worldwide CALIDENA workshop was place in Armenia from May 31 to June 2, 2023.
The main goals of CALIDENA, which is being implemented by the Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) in Germany, are to:
- increase public awareness of the quality infrastructure for pharmaceutical products,
- encourage communication and collaboration between the quality infrastructure and the private sector,
- identify quality gaps and improvement needs related to drug manufacturing,
- and develop an action plan to address identified gaps in accordance with industry needs.
The workshop was accepted in Armenia by the "Scientific Center of Drug and Medical Technology Expertise after Academician E. Gabrielyan" CJSC and the "Drug Manufacturers Union of Armenia" NGO.
Representatives from the RA Ministry of Economy, the RA Ministry of Health, the quality infrastructure, pharmaceutical firms, and foreign organizations, including representatives from the "FDA Laboratory" LLC, an internationally accredited laboratory, attended the workshop.
A special visit to the "Drug Quality and Bioequivalence Analysis Laboratory" of "FDA Laboratory" LLC was arranged as part of the workshop. During this visit, participants learned about the activities of the lab and the services offered, particularly the execution of bio-sample tests in bioequivalence studies, and they also had the chance to take a cognitive tour.
The organization and implementation of international events with comparable sound and popularity are undoubtedly a great incentive and opportunity to develop and spread the culture of drug quality and the development of the infrastructure for drug production in our nation, and the internationally accredited "FDA Laboratory" LLC, as a pioneer in the field, is always prepared to ensure its participation and support in the implementation of bio-sample tests in bioequivalence studies, and promoting a culture of quality in value chain initiatives.