2023 թվականի մայիսի 31-ից հունիսի 2-ը Հայաստանում տեղի ունեցավ միջազգային CALIDENA աշխատաժողովը, որը կրում էր «Դեղագործական արդյունաբերության արժեշղթա» խորագիրը։
CALIDENA-ն իրականացվում է Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) (Գերմանիա) կողմից, որի հիմնական նպատակն է՝
- բարձրացնել դեղերի արտադրանքին վերաբերող որակի ենթակառուցվածքի վերաբերյալ իրազեկվածությունը,
- նպաստել որակի ենթակառուցվածքի և մասնավոր հատվածի միջև փոխգործակցությանը և համագործակցությանը,
- բացահայտել դեղերի արտադրության հետ կապված որակի բացերը և բարելավման կարիքները,
- մշակել գործողությունների ծրագիր՝ հայտնաբերված բացերը վերացնելու համար ըստ արդյունաբերության կարիքների։
Աշխատաժողվը ՀՀ-ում ընդունվել է «Ակադեմիկոս Է․ Գաբրիելյանի անվան դեղերի և բժշկական տեխոնոլգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ի և «ՀՀ Դեղ արտադրողների միություն» ՀԿ-ի կողմից։
Աշխատաժողովին մասնակցում էին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ Առողջապահության նախարարության, որակի ենթակառուցվածքի, դեղ արտադրող ընկերությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ ՀՀ-ում միջազգայնորեն հավատարմագրված «ԷՖ ԴԻ ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ ներկայացուցիչներ։
Աշխատաժողովի շրջանակներում նախատեսված էր հատուկ այցելություն «ԷՖ ԴԻ ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ «Դեղերի Որակի և կենսահամարժեքության փորձարկումների լաբորատորիա», որի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեց լաբորատորիայի գործունեությունը, մատուցվող ծառայությունները՝ մասնավորապես կենսահամարժեքության հետազոտություններում կենսանմուշների փորձարկումների կատարումը, ինչպես նաև մասնակիցներին հնարավորություն ընձեռվեց կատարելու ճանաչողական շրջայց։
Նմանօրինակ հնչեղություն և հայտնիություն ունեցող միջազգային միջոցառումների կազմակերպումը և իրականացումը միանշանակ մեծ խթան և հնարավորություն են մեր երկրում զարգացնելու և տարածելու դեղերի որակի և դեղարտադրության ենթակառուցվածքների զարգացման մշակույթը, իսկ «ԷՖ ԴԻ ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ միջազգայնորեն հավատարմագրված փորձարկման լաբորատորիան, որպես ոլորտի առաջատար ընկերություն, մշտապես պատրաստ է ապահովել իր մասնակցությունը և աջակցությունը՝ կենսահամարժեքության հետազոտություններում կենսանմուշների փորձարկումների իրականացման և արժեշղթաների նախաձեռնություններում որակի մշակույթի խթանման գործում։

С 31 мая по 2 июня 2023 года в Армении прошел международный семинар CALIDENA на тему «Цепочка создания стоимости фармацевтической промышленности».
Основные цели программы CALIDENA, реализуемой Федеральным физико-техническим институтом (PTB) в Германии, заключаются в следующем:
- повысить осведомленность общественности об инфраструктуре качества фармацевтической продукции,
- поощрять общение и сотрудничество между инфраструктурой качества и частным сектором,
- выявить пробелы в качестве и потребности в улучшении, связанные с производством лекарств,
- и разработать план действий по устранению выявленных пробелов в соответствии с потребностями отрасли.
Семинар был принят в Армении ЗАО «Научный центр экспертизы лекарственных средств и медицинских технологий имени академика Э. Габриеляна» и общественной организацией «Союз производителей лекарственных средств Армении».
В семинаре приняли участие представители Министерства экономики РА, Министерства здравоохранения РА, инфраструктуры качества, фармацевтических компаний и международных организаций, в том числе представители международно аккредитованного ООО "ЭФ ДИ ЭЙ Лаборатория".
В рамках семинара был организован специальный визит в «Лабораторию качества и биоэквивалентности лекарственных средств» ООО «ЭФ ДИ ЭЙ Лаборатория». Во время этого визита участники узнали о деятельности лаборатории и предлагаемых услугах, в частности о проведении испытаний биообразцов в исследованиях биоэквивалентности, а также имели возможность совершить познавательный тур.
Организация и проведение подобных по масштабу и популярности международных мероприятий, безусловно, являются отличным стимулом и возможностью для развития и распространения культуры качества лекарственных средств и развития инфраструктуры производства лекарственных средств в нашей стране и международно аккредитованная испытательная лаборатория ООО «ЭФ ДИ ЭЙ Лаборатория», как ведущая компания в отрасли, всегда готова обеспечить свое участие и поддержку в проведении испытаний биообразцов в исследованиях биоэквивалентности, а также продвигать культуру качества в инициативах по цепочке создания стоимости.