2019 թվականի ապրիլի 15-17-ը, Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում տեղի ունեցավ աշխատաժողով՝ «Հարավային Կովկասի Երկրներում Որակի Ենթակառուցվածքների Հզորացում» ծրագրի շրջանակներում:
Տարածաշրջանում ծրագիրն իրականացվում է Գերմանիայի PTB (Physikalisch-Technische Bundesanstalt) ազգային չափագիտության ինստիտուտի կողմից:
Աշխատաժողովին հրավիրված էր նաև միջազգայնորեն հավատարմագրված «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել՝ գինեգործական ոլորտի որակի ենթակառուցվածքների ընթացիկ զարգացումները, տարածաշրջանում գինու ոլորտի մարտահրավերները և լավագույն իրականացված փորձը:
Աշխատաժողովին զեկույցով հանդես եկավ «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ տնօրեն` Ա. Հակոբյանը, ով համապարփակ կերպով ներկայացրեց լաբորատորիայի ձեռքբերումներն՝ ուղղված գինեգործական ոլորտի զարգացմանը, իրականացվող ծրագրերն ու գործողությունները՝ ի նպաստ հայ գինի արտադրողների, նաև անդրադարձավ եվրոպական շուկայի պահանջներին, գինու արտահանման համար պարտադիր հանդիսացող VI 1 սերտիֆիկատի տրամադրման կարգին և այլ:
Զեկույցն ավարտեց դեռևս 2014 թվականից սկսած PTB և «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա ՍՊԸ» համագործակցուցթյան արդյունքների ամփոփումով և ՀՀ-ում գինեգործական ոլորտի արտահանման ծավալների վիճակագրական տվյալների ներկայացմամբ, որտեղ հստակ երևում է, որ այո՛ մեր երկրում գինեգործությունը զարթոնք է ապրում և ուրախ ենք, որ ոչ միայն անմասն չենք, այլև «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ն ՀՀ-ում այն լաբորատորիան է, որտեղ գինու լաբորատոր փորձարկման համար նախատեսված ցուցանիշները՝ ամենամեծ ոլորտով հավատարմագրված են միջազգայնորեն, տարեկան 30 և ավել գինու ցուցանիշներով լաբորատորիան մասնակցում է միջլաբորատոր փորձարկումների (PT, ILC) և այս ամենը նպաստում է գինու ոլորտի որակի ենթակառուցվածքների զարգացմանը և հանդիսանում որակյալ գինու լավագույն երաշխիքը:

15-17 апреля 2019 года в Тбилиси, Грузия, состоялся семинар в рамках проекта "Укрепление Инфраструктуры Качества на Южном Кавказе".
В регионе программа осуществляется Немецким национальным институтом метрологии PTB (Physikalisch-Technische Bundesanstalt).
Международно-аккредитованная аналитическая лаборатория ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория" также была приглашена на семинар, целью которого было обсуждение текущих событий в инфраструктуре качества винодельческой промышленности, существующих проблем винодельческой отрасли в регионе, а также поделиться наилучшим опытом их решения.
В рамках семинара, директор аналитической лаборатории ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория" A. Акопян выступила с докладом, всеобъемлюще представив достижения лаборатории, направленные на развитие виноделия, реализованные в интересах армянских виноделов программы и мероприятия, а также затронула темы, касающиеся требований рынка европейских стран, порядка предоставления VI Сертификата, необходимого для экспорта вина и т.д.
Свою речь A. Акопян завершила подведением итогов сотрудничества между аналитической лаборатории ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория" и PTB (Physikalisch-Technische Bundesanstalt), а также представила статистические данные об объемах экспорта вина в РА, которые несомненно свидетельствуют о том, что виноделие в Армении переживает период возрождения, выразив радость относительно того, что аналитическая лаборатория ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория" не только причастна к этому, но и является той лабораторией, которая аккредитована для винных лабораторных испытаний на международном уровне.
Ежегодно лаборатория участвует в межлабораторных испытаниях (ПТ, МСИ) с более чем 30 показателями вина, что способствует развитию качественной инфраструктуры системы винодельческой отрасли и является лучшей гарантией производства качественного вина.