Գինեգործության արմատները հայկական լեռնաշխարհում շատ խորն են, ընդհուպ մինչև Նոյ Նահապետ: Մեր երկրի բարենպաստ կլիման ապահովում է խաղողի քաղցր համը, իսկ պատրաստված գինին արևահամ է յուրահատուկ և բարձրորակ:
Հայկական գինին լայն քայլերով նվաճում է համաշխարհային շուկան և արդեն հասցրել է գրավել թե՛ ռուսական, թե՛ եվրոպական, թե՛ ամերիկյան և, թե՛ անգամ չինական շուկայի սպառողների ուշադրությունը: Նման աշխուժությունն իհարկե ողջունելի է և նաև պատճառ, որ «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ միջազգայնորեն հավատարմագրված փորձարկման լաբորատորիան նախաձեռնեց մի ծրագիր «Մեկ քայլ ընդառաջ», որի նպատակն է անմիջապես տեղում հանդիպել գինեգործության հարուստ ավանդույթները շարունակող մերօրյա գինի արտադրող ընկերություններին, ծանոթանալ նրանց արտադրանքին, շրջել գործարաններում, զրուցել գինեգործների հետ և հայկական գինու բոլոր առանձնահատկությունները հաշվի առնելով ներկայացնել հատուկ պատրաստված առաջարկներ:
Ծրագրի 1-ին փուլի շրջանակներում հանդիպեցինք Վայոց ձորի, Արագածոտնի և Արմավիրի մարզերի խոշոր գինեգործական ընկերությունների հետ:
Մշտապես լինել արտադրողի կողքին՝ մթերումից մինչև արտահանում ահա սա է այն սկզբունքը, որին հետամուտ լինելով «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան այսօր արդեն իրականացնում է գինու և գինենյութի մեջ առկա այն բոլոր ցուցանիշների լաբորատոր փորձարկումները (OIV, ISO, GB/T, GOST մեթոդներով), որոնք անհրաժեշտ ու պարտադիր են ԵԱՏՄ, ԵՄ և Չինական շուկաներ դուրս գալու համար, տրամադրում է EAC* հայտարարագիր՝ համաձայն ՄՄ ՏԿ, ինչպես նաև VI 1 սերտիֆիկատ` համապատասխան ԵՄ պահանջների:
Գինու բոլոր ցուցանիշներով «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ն շարունակաբար մասնակցում է միջլաբորատոր փորձարկումների (Proficiency Testings), որոնց արդյունքները գալիս են ապացուցելու, որ տվյալ փորձարկման լաբորատորիան մշտապես վերահսկում է իր կողմից կատարվող փորձարկումների որակը և ապահովում մաքսիմալ ճշգրիտ արդյունքներ:
«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան Հայաստանում միակն է, որտեղ գինու ցուցանիշները հավատարմագրված են ANSI-ASQ National Accreditation Board (ANAB) հավատարմագրման մարմնի կողմից և հենց այդ հավատարմագրումն է հայ արտադրողների և արտահանողների երաշխիքը: Ունենալով իրենց արտադրանքի միջազգային չափանիշներին համապատասխանող փորձարկման հաշվետվությունը, նրանք կարող են վստահ դուրս գալ ոչ միայն տեղական, այլև՝ միջազգային շուկա, իսկ «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայի կողմից տրամադրված փորձարկման արդյունքները (հավատարմագրման ոլորտի շրջանակներում) ճանաչելի են բոլոր մայրցամաքներում:

Корни виноделия в Армянском нагорье очень глубоки, его история берет свой отсчет со времен патриархa Ноя. Благоприятный климат нашей страны обеспечивает сладкий вкус винограда, а изготовленное из него уникальное, качественное вино имеет привкус солнца.
Армянское вино широкими шагами завоёвывает мировой рынок и уже привлекло к себе внимание российских, европейских, американских, а также китайских потребителей, что разумеется, приветствуется, а также является причиной того, что международно-аккредитованная аналитическая лаборатория ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория», инициировала проект «На шаг впереди», целью которого являются встречи на местах с лучшими винодельческими компаниями наших дней, которые по сей день продолжают богатые традиции виноделия, ознакомление с их продукцией и производящими ее заводами, обсуждения насущных вопросов с виноделами, для того чтобы представить для них в дальнейшем специально подготовленные предложения, принимая во внимание все особенности армянского вина и его производства.
В рамках первого этапа проекта сотрудники лаборатории встретились с крупнейшими винодельческими компаниями Вайоц Дзора, Арагацотна и Армавира.
Аналитическая лаборатория ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория», следуя своему принципу – «всегда быть рядом с производителем, начиная с момента заготовки сырья до экспорта готовой продукции», уже сегодня проводит лабораторные испытания всех показателей вин и виноматериалов (OIV, ISO, GB/T, GOST), необходимых и обязательных для выхода на рынки EAЭС, ЕС и Китая, а также предоставляет EAЭС декларации*, согласно ТР ТС, и сертификат VI 1, согласно требованиям ЕС.
Аналитическая лаборатория ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» регулярно участвует в межлабораторных тестированиях (Proficiency Testings) по всем показателям для вин, результаты которых доказывают, что наша испытательная лаборатория постоянно контролирует качество своих экспериментов и обеспечивает максимальные точные результаты.
Аналитическая лаборатория ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» является единственной в Армении, которая аккредитована в сфере тестирования показателей вина органом аккредитации Национального совета по аккредитации ANSI-ASQ (ANAB), что является лучшей гарантией для армянских производителей и экспортеров. Имея для своей продукции отчет об испытаниях, соответствующий международным стандартам, они могут с уверенностью выйти не только на армянский, но и международный рынок, а результаты предоставленные со стороны аналитической лаборатории ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» (в области аккредитации), признаются на всех континентах.