«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայի տնօրինությունը մշտապես մեծ ուշադրություն է դարձնում իր աշխատակիցների կրթության, մասնագիտական վերապատրաստումների, միջազգային աշխատաժողովներին և գիտաժողովներին մասնակցություն ունենալու հարցերին:
Եվ ահա, մարտի 29-30-ը, Վրաստանում տեղի ունեցավ «1st South Caucasus Food Analytical Conference», որն իրականացվում էր PTB-ի կողմից՝ BMZ-ի հովանավորությամբ՝ «Հարավային Կովկասի Երկրներում Սննդամթերքի Փորձարկման և Չափագիտության Հզորացում» ծրագրի շրջանակներում:
Կոնֆերանսին իրենց մասնակցությունն ունեցան «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայի երեք աշխատակիցները՝ Նարինե Մնացականյանը, Անի Գրիգորյանը և Անի Հայրապետյանը:
Նարինե Մնացականյանը և Անի Հայարապետյանը հանդես եկան նաև ելույթներով. «Սննդի արդյունաբերության մեջ արծաթի նանոմասնիկների կիրառումը» և «B1, B2, G1, G2 և M1 աֆլատոքսինների որոշումը սննդի մեջ»:
Երկու ելույթների հաջողության հիմքում էլ ընկած էին երկարատև փորձարկումները, գիտական հետազոտությունները և այն ահռելի աշխատանքը, որ աղջիկներն իրականացրել էին լաբորատորիայում:

Руководство аналитической лаборатории ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория», всегда уделяет большое внимание вопросам, связанным с обучением и профессиональной подготовкой персонала, его участием в международных семинарах и конференциях.
29 и 30 марта сего года, в Грузии состоялась «1-я Южно-Кавказская Продовольственная Аналитическая Конференция», которая проводилась по инициативе PTB и под спонсорством BMZ в рамках проекта «Продовольствие и метрология в странах Южного Кавказа».
В конференции приняли участие три сотрудницы аналитической лаборатории ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» - Нарине Мнацаканян, Ани Григорян и Ани Айрапетян.
Нарине Мнацаканян и Ани Айрапетян выступили с докладами - «Использование наночастиц серебра в пищевой промышленности» и «Определение афлатоксинов B1, B2, G1, G2 и M1 в пищевых продуктах».
В основе успеха обоих докладов лежали долгосрочные эксперименты, научные исследования и огромная работа, которую девочки сделали в лаборатории.