Շուրջ 2 տարի է, որ «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ տնօրինության նախաձեռնությամբ իրականացվում է «Քրոմատագրաֆիայի հիմունքներ» դասընթացը, որը վերաբերվում է Բարձր Արդյունավետ Հեղուկային Քրոմատագրաֆիային (ԲԱՀՔ):
Եվ ահա, ի ուրախություն ոլորտի մասնագետների, ինչո՞ւ ոչ նաև ապագա մասնագետների, ինչպես նաև հաշվի առնելով մեծ պահանջարկը սկսում ենք իրականացնել նաև «Գազային Քրոմատագրաֆիայի Հիմունքներ» դասընթացը (GC,GC-MS):
ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների Վերականգնման և Կանխարգելման Ազգային Կենտրոն ՊՈԱԿ-ի ռեֆերենս լաբորատորիայի աշխատակիցներն արդեն մասնակցել են դասընթացին և հայտնել իրենց գոհունակությունը՝ արդյունավետ թրեյնինգի և նոր գիտելիքներով զինելու համար:
Նրանք եղել են դասըթացի 1-ին մասնակիցները և այո′ վստահաբար կարող ենք ասել՝ դասըթացը հաջողված էր, իսկ լաբորատորիայի տեխնիկական հագեցվածությունը և մասնագիտական բարձր պատրաստվածությունը լիարժեք հիմք են ստեղծում՝ լրացնելու ոլորտի այս բացը ևս:
Դասընթացի տևողությունը 12 ժամ/ծավալ է և ներառում է ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական պարապմունքներ:
Դասընթացը վարում է ք.գ.թ., «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ սննդի որակի և անվտանգության և ծխախոտի փորձարկման լաբորատորիաների աշխատանքային խմբի ղեկավար, Եվրասիա Միջազգային Համալսարանի դասախոս՝ Անի Գրիգորյանը:

For two years, on the initiative of the management of "FDA Laboratory" LLC, introduced the course "Basics of chromatography", which relates to High-Performance Liquid Chromatography (HPLC).
To the joy of the experts and future specialists, and also in response to a high demand, we prepared new training as well - "Basics of gas chromatography" (GC, GC-MS).
Employees of the reference laboratory of the National Center for Control and Prevention of Diseases of the Ministry of Health of the Republic of Armenia (SNCO) already participated in the training and expressed their satisfaction with effectiveness of training and opportunity to acquire new knowledge.
They were the first participants of the course. We can say with confidence that the training was successful, and the technical equipment and high professionalism of the laboratory provide a solid basis for filling this gap in the field, also.
The duration of the course is 12 hours and includes both theoretical and practical trainings.
The course is conducted by candidate of chemical sciences, work group leader of the laboratory of food quality and safety and tobacco testing, lecturer of the International University Eurasia - Ms. Ani Grigoryan. At the end of the course, corresponding certificate is issued.